Skip to main content

Retinol | Czym jest i dlaczego warto go stosować?

2024-09-19

Obecnie kosmetyki z retinolem cieszą się dużą popularnością wśród osób, które kładą szczególny nacisk na profilaktykę przeciwstarzeniową skóry. Choć retinol zasłynął właśnie ze swoich właściwości anti-aging, jako pochodna witaminy A doskonale radzi sobie również  w walce z różnorodnymi problemami skórnymi, w tym z trądzikiem i przebarwieniami. Czym tak naprawdę jest ten wspaniały organiczny związek chemiczny? Jak i dlaczego warto stosować retinol? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Retinol – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym jest retinol, warto najpierw przyjrzeć się witaminie A, która jest niezwykle istotna dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Witamina A to nie pojedynczy związek, lecz zespół retinoidów – organicznych związków chemicznych. Retinoidy pełnią wiele ważnych funkcji w naszym ciele, a ich rola nie ogranicza się jedynie do wpływu na stan skóry. Biorą udział w syntezie hormonów steroidowych, korzystnie wpływają na nasz narząd wzroku, pomagają w procesach odpornościowych i podziałach komórkowych, a także wspierają funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego. Retinoidy są więc niezwykle ważnymi związkami dla naszego organizmu, a retinol jest jednym z nich.

Grupy retinoidów

Retinoidy, a więc organiczne związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, podzielić można na 3 grupy:

  • Retinoidy I generacji (związki monoaromatyczne) – w skład tej grupy wchodzi retinol, izotretinoina, tretinoina, kwas retinowy oraz aldehyd retinowy.
  • Retinoidy II generacji – czyli związki aromatyczne. Zalicza się do nich etretynian, acytretyna oraz motretynid.
  • Retinoidy III generacji – to tak zwane retinoidy poliaromatyczne, a więc tazaroten, adapalen i beksaroten. 

Retinol, który zaliczany jest do związków monoaromatycznych (I generacja retinoidów), jest podstawową formą witaminy A, a jego aktywność biologiczna plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Do ludzkiego organizmu wspomniany związek organiczny dostarczony zostaje przy pomocy pożywienia. Warto jednak pamiętać, że powinien on być podawany w towarzystwie zdrowych tłuszczów – w przeciwnym razie nie będzie się wchłaniał prawidłowo.

W jakim pożywieniu znajdziemy retinol?

Chcąc cieszyć się pozytywnymi efektami w obrębie całego organizmu – nie tylko skóry – retinol, a więc witaminę A, należy przyjmować wraz z pożywieniem. Jej największe pokłady znaleźć można w tranie, a także wątróbce drobiowej, wołowej i cielęcej. Produkty mleczne również stanowią bogate źródło witaminy A. Retinol znajdziemy także w pomarańczowych warzywach (batatach, marchewce), w szpinaku, pietruszce, jarmużu, morelach oraz algach.

Jak działa retinol? | Właściwości retinolu

Choć retinol jest związkiem o szerokim zastosowaniu, największą popularność zyskał w dziedzinie kosmetologii. Ponieważ pobudza on produkcję kolagenu i elastyny, a także sprzyja różnicowaniu się komórek naskórka, jest doskonałym środkiem zapobiegającym starzeniu się skóry. Już po kilku dniach regularnego stosowania retinolu zauważyć można znaczne różnice w miękkości i jędrności swojego ciała. Ponadto, jako związek monoaromatyczny retinol usuwa przebarwienia – zarówno te powstałe w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, jak i będące skutkiem zmian hormonalnych.

Medycyna estetyczna stosuje retinol nie tylko w przypadku zabiegów dla starzejącej się skóry. Wspomniana pochodna witaminy A wykazuje właściwości naprawcze, które są w stanie odbudować uszkodzony naskórek. Co więcej, z retinolu mogą korzystać ci, którzy borykają się z cerą tłustą – wykazano, że przy jego regularnym stosowaniu praca gruczołów łojowych zostaje uregulowana. Osoby zmagające się z trądzikiem również mogą znaleźć w retinolu remedium na swoje problemy skórne.

Jak stosować retinol?

Retinol jest związkiem organicznym o ogromnym potencjale. Jego regularne stosowanie może skutecznie poprawić stan skóry, a nawet zahamować proces jej starzenia. Aby jednak wszystko przebiegało w sposób bezpieczny, konieczne jest jego prawidłowe stosowanie. W przeciwnym razie, rezultatem zamiast zdrowej i promiennej cery będą podrażnienia i nadmiernie łuszczący się naskórek.

Na początku swojej przygody z retinolem warto sięgnąć po niskie stężenia, rzędu 0,2-0,3%. Preparat (czysty retinol lub ten zawarty w kosmetykach) należy aplikować raz w tygodniu, po czasie zwiększając częstotliwość jego stosowania do dwóch razy na 7 dni. Po pierwszym użyciu w ciągu następnych 48 godzin trzeba bacznie obserwować swoją skórę ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień. Proces złuszczania naskórka rozpoczyna się zazwyczaj po około 3 dniach od zastosowania. 

Stosowanie retinolu – dodatkowe wskazówki

  • Retinol jest związkiem fotouczulającym. Oznacza to, że nałożony na skórę i poddany ekspozycji na światło słoneczne może prowadzić do powstawania przebarwień. Z tego powodu, przez cały okres korzystania z retinolu należy stosować kremy z filtrem – najlepiej SPF 30 lub SPF 50. Pomoże to uchronić skórę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
  • W związku z ryzykiem wystąpienia reakcji retinolu ze światłem słonecznym zaleca się aby preparat aplikować na noc, najlepiej w okresie jesienno-zimowym.
  • Zbyt częsta aplikacja retinolu na skórę może prowadzić do jej przesuszenia, a także nadmiernego złuszczania się naskórka. Nie należy stosować go częściej, niż dwa razy w tygodniu.
  • Retinolu nie powinno się łączyć z substancjami o działaniu drażniącym. Mowa tutaj głównie o kwasach PHA, BHA i AHA, a także o niacynamidzie i witaminie C. Wspomniany związek organiczny dobrze natomiast współgra z kwasem hialuronowym, witaminą E oraz ceramidami.
  • Preparat należy nakładać na noc, na dokładnie oczyszczoną i przygotowaną skórę. Retinol najlepiej jest wklepać przy pomocy delikatnego nacisku. Należy przy tym ominąć okolice oczu i ust, aby uniknąć ich podrażnienia. 
  • W przypadku dobrej tolerancji na retinol, po jego aplikacji można zastosować kwas hialuronowy – na przykład pod postacią serum -, który zwiększy skuteczność preparatu i pozwoli mu dotrzeć do głębokich warstw skóry.
  • Jeśli występujące po retinolu podrażnienia są uciążliwe, przed aplikacją preparatu można na oczyszczoną skórę twarzy nałożyć delikatny, łagodzący tonik na bazie witamin.

Retinol | Efekty stosowania

Prawidłowe i konsekwentne stosowanie retinolu może przynieść zaskakujące rezultaty. Jeśli chodzi o właściwości anti-aging, ta pochodna witaminy A skutecznie redukuje zmarszczki – zarówno mimiczne, jak i te powstałe na skutek opalania – oraz zapobiega ich powstawaniu. Ponadto, poprawia ogólną kondycję skóry, a dzięki mobilizowaniu organizmu do procesu produkcji kolagenu, zwiększa jej elastyczność i wzmacnia barierę ochronną.

Osoby borykające się z niedoskonałościami, po regularnym stosowaniu retinolu bądź kosmetyków na nim bazujących, mogą spodziewać się wyrównania kolorytu cery i redukcji zmian pigmentacyjnych powstałych na skutek zmian potrądzikowych. Preparat ten wygładza również strukturę skóry, rozjaśnia ją, a także zapobiega powstawaniu zmian w postaci wągrów, stanów zapalnych czy wyprysków.

Kiedy pierwsze efekty?

Pierwsze efekty stosowania retinolu zwykle są zauważalne po około miesiącu regularnego stosowania. Warto jednak sobie uświadomić, że kuracja przy pomocy tego preparatu to przedsięwzięcie długoterminowe. Najlepsze rezultaty osiąga się po przynajmniej półrocznym stosowaniu. Największe korzyści z retinolu osiągną osoby posiadające cerę dojrzałą z widocznymi zmarszczkami i przebarwieniami.

Retinol na skórę | Podsumowanie

Retinol jest substancją, której stosowanie warto rozważyć podczas swoich rytuałów pielęgnacyjnych. Wykazuje on silne działanie przeciwstarzeniowe, dzięki czemu pozwala dłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem. Ponadto, jego zdolność do redukcji pojawiających się niedoskonałości może być cenna dla osób borykających się z cerą trądzikową. Należy jednak pamiętać, że pomimo swoich cudownych właściwości, retinol jest substancją drażniącą, z którą należy obchodzić się w sposób umiejętny. W przypadku wątpliwości, przed przystąpieniem do kuracji warto zasięgnąć porady u dermatologa lub kosmetologa, który z pewnością wyjaśni wszystkie niepewne kwestie.

Retinol, a produkty by Amelie

W naszych produktach również znajduje się retinol; co więcej, jest on w wersji naturalnej, dzięki olejkowi Bakuchiolowemu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym produktem i jego właściwościami tutaj.